Ako odučiť svaly únave, alebo pár slov o vytrvalosti

  • Sharebar

Tarahumarskí indiáni žijú v extrémnych podmienkach mexických Medených kaňonov, odrezaní od sveta, tým najdrsnejším terénom Severnej Ameriky. Dokážu zabehnúť stovky kilometrov bez odpočinku a uštvať čokoľvek, od jeleňa po olympijského maratónca. A pritom si vychutnajú každý jeden kilometer. Nadľudský talent sa v nich snúbi s nadprirodzeným zdravím a pokojom, vďaka čomu sú Tarahumarovia imúnni voči chorobám a konfliktom, ktoré sužujú moderné civilizácie (úryvok z knihy Stvorení pre beh, Christopher McDougall, 2012). Aká kľúčová danosť umožňuje Tarahumarom odbehnúť desiatky kilometrov bez prestávky, niekedy v extrémnych klimatických podmienkach? Je to vytrvalosť.

Vytrvalosť je schopnosť umožňujúca dlhotrvajúcu činnosť strednej až miernej intenzity bez poklesu výkonu. Tí najlepší vytrvalci sa väčinou pýšia schopnosťou ‘’ekonomizovať’’ svoj pohyb – napríklad technikou tzv. úsporného behu. Vytrvalosť je schopnosť odolávať únave. Čuduješ sa, že dvíhaš ťažké váhy, drepuješ ako drak, no pri výlete na dlhšiu túru ostatným nestačíš? Tvoje nohy zvládnu veľké prevýšenia, stúpanie, no len na istú dobu a rýchlo sa unavíš? Na vine je tvoja svalová vytrvalosť. Jej úroveň bude ovplyvnená tvojimi vrodenými predispozíciami, ale i typom tréningu, ku ktorému inklinuješ.

Keď hovorím o vrodených dispozíciách, ide o zastúpenie rýchlych a pomalých svalových vláken v tvojich svaloch. Pomalé svalové vlákna nie sú síce také silné ako tie rýchle, no pomalšie sa unavia. Zvládnu beh na dlhé vzdialenosti, či turistiku ľavou zadnou. Preto je niekto vyslovene uspôsobený na vytrvalostný typ športov.

Tréningom je možné i rýchle svalové vlákna vytrénovať tak, aby sa pomalšie unavili. Pod svalovou vytrvalosťou nerozumieme len schopnosť odbehnúť 100 km a ‘’prežiť to’’ v zdraví. O vytrvalosti hovoríme i vtedy, keď tvoj sval, musí zotrvávať v napätí dlhšiu dobu bez uvoľnenia, prestávok. Túto danosť využiješ pri cyklistike, tanci, lyžovaní/ snowboardovaní, horolezectve. Ak väčšinu času, ktorý tráviš športom, pre teba znamená cvičenie vo fitku a napriek tomu, by si rád/rada zlepšil/a svoju svalovú vytrvalosť, skús aspoň 1-krát do týždňa pozmeniť koncept tréningu. Daj si viac opakovaní (15-20) s nižšími váhami, cvič v rýchlom tempe. Vyskúšaj striedavé série (bez prestávok, najlepšie 2 protichodné svalové partie – napr. striedaj hrudník-chrbát). Zaraď do tréningu izometrické cviky (sval sa dlhšiu dobu nachádza v pernamentnom napätí, po niekoľkých sekundách nastupuje uvoľnenie – napr. vzpor, alebo hovorovo povedané doska, či zotrvanie v drepe). Pri poslednom opakovaní zadrž sval v napnutej polohe niekoľko sekúnd a až potom uvoľni. Zaraď do tréningu rôzne trenažére – veslár, stepper, eliptical, rýchla chôdza na bežiacom páse v miernom stúpaní.

Nezabúdaj, že istú rolu pri vytrvalosti zohráva i psychika. V pohodovom rozpoložení odbehneš oveľa dlhšiu vzdialenosť, ako nastavený iba na to, kedy to ’’utrpenie’’ skončí.

Niektoré články si môžu prečítať celé len prihlásený užívatelia.

  • Pre zobrazenie kompletného obsahu je potrebné sa prihlásiť.
  • V prípade, že ešte nemáte u nás zriadený používateľský účet, tak sa zaregistrujte.
Kategória: 
Cieľ: 

Vytvoriť nový účet