Fitness zdravý životný štýl vs. Fitness súťaženie II.časť

  • Sharebar

Aj Vás zaujíma, aký rozdiel je medzi vaším životným štýlom a životným štýlom profesionálnej fitnessky? Tu je sľubované pokračovanie rozsiahleho porovnávania fitnessu z hľadiska zdravého životného štýlu vs. fitnessu profesionálov.

 

Aké ciele možno dosiahnúť prostredníctvom fitness životného štýlu?

Každý, kto hovorí, že genetika hrá malú rolu vo vzhľade postavy, má pravdepodobné genetiku dobrú. Pravdou je, že naše genetické predispozície, určujú to, ako vyzeráme aj keď naplno cvičíme, či diétujeme. To, že to „ide hore“ rýchlo poukazuje nielen na svalový základ a nastavenie stravovania, ale aj na našu hormonálnu rovnováhu / nerovnováhu. To, že aktívne jednofázovo cvičíme, „ozdravili“ sme si stravu a berieme základné suplementy, nám určite vylepší postavu, ale vždy je to o „hre s kartami, aké máme“.

Najmä začiatočníci majú nereálne očakávania založené na obrázkoch fitnessiek / kultristov, prípadne na skúsenosti známeho, ktorý sa rýchlo vypracoval.
Na nasledujúcich príkladoch je A, žena s stredne rýchlim metabolizmom, ktorá cvičí 2-3x týždenne s ľahšou váhou.
Na obrázku B, je žena s pomalším metabolizmom cvičiaca 5x týždenne posilňovanie.
Na obrázku B2 je žena s pomalším metabolizmom cvičiaca 5 dní v týždni s  posilňovacím a  kardio tréningom.
Na obrázku C, je žena s rýchlym metabolizmom venujúca sa prevažne posilňovaniu 4-5x týždnenne.

Ilustratívne príklady známych fitness modeliek:

Na obrázku D, je muž s pomalým metabolizmom venujúci sa posilňovaniu 4x týždenne.
Na obrázku E, je muž s pomalým metabolizmom venujúci sa posilňovaniu 5x týždenne a kardio aktivite 2x týždenne.
Na obrázku F, je muž venujúci sa posilňovaniu s rýchlym metabolizmom.

Ilustratívne obrázky fitness modelov:

Aké ciele by mali byť dosiahnuté pri  fitness súťažení?

Hlavným cieľom, je mať celoročne symetricky svalnatú postavu, u mužov s čo najvyšším podielom svalstva, s čo najnižším podielom tuku a v súťažnom období tento základ „vysekať a vyladiť“. Cieľom je sa dobre pripraviť na súťaž, čo stojí nemalé úsilie a aj nemalé peniaze (strava, suplementy, plavky, farba, členské, štartovné, cestovné..), a samozrejme sa dobre umiestniť, najlepšie vyhrať a nominovať sa vyššie. ...šancu na úspech v bikiny fitness (a tým je na medzinárodnej scénu už postup do 15-členného semifinále) majú mimoriadne proporčne disponované dievčatá tzn. tie, ktoré majú dlhé, pevné, pomerne štíhle nohy bez nadbytočného tuku najmä na vnútornej strane stehien, úzky, útly pás s náznakom brušného svalstva, pri pohľade zozadu pevný, "neprevísajúci" zadok, driek bez nadbytočného tuku, pevné paže a plecia, to všetko v kombinácii s atraktívnou vizážou (kvalitné líčenie, vhodný strih aj úprava vlasov, vhodné doplnky, optimálny strih plaviek, ich farba, zdobenie, výber topánok atď.) eastlabs.sk

Koľko času si vyžaduje zdravý fitness životný štýl?

Hovorí sa o cvičení, že 1/týždeň sa telo zbytočne vyšokuje, 2/týždeň je pre zdravie 3/týždenne, je už pre nejakú zmenu. Samozrejme záleží aj od intenzity a dĺžky cvičenia, ale pri sedavom zamestnaní, sú 3 posilňovacie tréningy skôr pre spevnenie postavy. V prípade sedavého zamestnania, ak cvičíme 4/týždeň, čo považujeme za najbežnejšie u neprofesionálneho cvičenca, môžeme jemne tvarovať postavu, udržiavať nižšie percento telesného tuku. Ak k tomuto pridáme 2x týždenne ďalšiu aktivitu aeróbneho charakteru (kardio, HIIT, plávanie, beh..), môžu byť tvarované svaly viac viditeľné.

Takže spočítajúc to vychádza 4-6x týždenne tréning po dobu 45-90 minút. Okrem tohto času na samotný tréning treba rátať s časom na presun do fitnescentra a na predprípravu zdravej fitness stravy. Tento stav sa dá dodržiavať aj popri zamestnaní, ak považujete cvičenie za relax, ktorý Vám absorbuje prevažnú časť z voľného času.

Koľko času si vyžaduje súťažná príprava?

V medzi-súťažnom období väčšina cvičencov trénuje jednofázovo 5-6 dní v týždni, v príprave sa buď tréning predlžuje o kardio tréning, prípadne sa cvičí dvojfázovo. Okrem tréningov, značnú časť času cvičenec venuje príprave jedál, pravidelnému stravovaniuintenzívnej regenerácií. Často súťažiaci opisujú prípravu, ako život v bubline – variť, cvičiť, práca, spánok dookola.

Príklad prípravy známej fitnessky B. Bunčákovej z roku 2014: Dopoludia 45 minútové kardio + tréning brucha a sedacích svalov. Popoludní podľa tréningového splitu 3 + 1. Parie rozdeľuje na nohy samostatne, prsia s bicepsom, chrbát s tricepsom a ramená zvlášť. Po silovom tréningu nasleduje ešte 20 minút kardia.  Po troch dňoch tréningov, nasleduje deň voľna od silového tréningu.

Ako sa hodnotí súťažiaci?

Keďže fitness a kulturistika je na pódiu o estetike, tak sa nehodnotí len vizuálny svalový objem a pomer tuku, ale hodnotí sa celkový dojem. Hotnotenie kategórie bikiny fitness má 2 kolá, pričom v prvom kole sa hodnotia kritéria: celkový športový vzhľad postavy (celkový rozvoj a tvar tela, prezentovanie vyrovnanej, symetricky rozvinutej postavy, stav pokožky a jej tonus a schopnosť pretekárky prezentovať sa so sebadôverou, sebaovládaním a eleganciou), úplná prezentácia pretekárky (od momentu jej príchodu na javisko, až po moment jej odchodu. V každom okamihu musí byť pretekárka v bikiny fitness pozorovaná z ohľadom na zdravú, športovú a fit postavu v atraktívne prezentovanom celkovom dojme /(total package)/.

Na dojem poroty pôsobí v podstate všetko – plavky, chôdza, pózovanie, farba náteru, make-up, prezentácia, či neverbálna komunikácia s porotcami a publikom. Samozrejme, je tu istý priestor pre subjektivitu porotcov, čo nie je práve najlepšie pre začínajúce neznáme fitnessky. Výhry na domácich pódiách sú len akýmsi stupienkom k zaradeniu sa k profesionálom, preto je súťaženie často skôr o budovaní prestíži súťažiaceho, než o reálnom vykomprenzovaní nákladov.

Niektoré články si môžu prečítať celé len prihlásený užívatelia.

  • Pre zobrazenie kompletného obsahu je potrebné sa prihlásiť.
  • V prípade, že ešte nemáte u nás zriadený používateľský účet, tak sa zaregistrujte.
Kategória: 
Cieľ: 

Vytvoriť nový účet