Objemné rozmery alebo šľachovité krivky?

  • Sharebar

Si silný ako buk, vo fitku dvíhaš naoozaj ťažké váhy, šprintuješ ako drak, no pri ‘’oddychovom’’ behu s priateľkou sa po pol hodine spozoruješ, že za ňou nestačíš? Alebo naopak, dokázal by si zabehnúť polmaratón pohodlným výklusom, po dobehnutí vyzeráš oddýchnuto, no silovým tréningom nijak raz nedokážeš zväčšiť objem svojich ramien? Možno to bude práve pomerom rýchlych a pomalých svalových vláken v tvojom tele.

Veľké množstvo dôkazov poukazuje na to, že vrcholové výkony dosahujú tí športovci, ktorí si druh športu vyberajú podľa toho, na aký sú ‘’stavaní’’.

Počul/a si už niekedy o takzvaných rýchlych a pomalých svalových vláknach? Niektorí športovci majú väčší silový potenciál ako iní, pretože začínajú s iným usporiadaním svalových vláken.

Rýchle svalové vlákna sa sťahujú najmenej 2x rýchlejšie, ako pomalé vlákna pri výbušných pohyboch (prudkých, rýchlych, silových). Rýchle sú teda silnejšie, lepšie rastú, no môžu byť také dokonalé? Nie celkom -  majú jednu veľkú nevýhodu oproti tým pomalým – rýchlejšie sa aj unavia. Proste sú rýchle vo všetkom. No a výhoda – čím viac rýchlych vláken máš v svale, tým väčší potenciál je pre jeho rast, keď ho vystavíš silovému tréningu.

Väčšina ľudí má svaly, v ktorých je o čosi viac ako 50 % pomalých svalových vláken. No tento pomer sa líši u rôznych športovcov. Lýtka šprintérov majú 75 % a viac rýchlych vláken, atléti behajúci 800-ku väčšinou okolo 50 %, no a tí vytrvalostní zas prekypujú vyšším pomerom pomalých svalových vláken.

Pomalé svalové vlákna  dokážu fungovať veľmi dlho – pomaly sa unavia, no majú problém s vyprodukovaním rýchlej výbušnej sily. Vyžadujú veľké množstvo kyslíka, preto sú obklopené veľkým počtom ciev, a teda vyzerajú byť tmavšie. Pomalé vlákna sú bohatšie na železo, a preto, ak ho telu chceš dodať, uprednostni sem-tam morčacie nohy pred prsiami (bielym mäsom).

Dôkazy?

Posledný Američan, ktorý vyhral olympijský maratón – Frank Shorter – mal v odobratej vzorke až 80 % pomalých svalových vláken. Teraz sa automaticky naskytne otázka, či pomer svalových vláken vedie ľudí k tomu, že si vyberajú istý druh športu – a sú v ňom úspešní, vďaka svojim vrodeným predispozíciám, alebo je tento pomer svalových vláken dosiahnutý tvrdým tréningom istého typu (silový a výbušný versus vytrvalostný).

Vplyv tréningu?

Veľký počet výskumov sa o to snažilo, no žiadna tréningová štúdia nedokázala u ľudí vyvolať výraznejšiu zmenu pomalých svalových vláken na rýchle. Vraj sa to podarilo iba u myší. Tie majú šťastie :-). Ty, ako človek, si oprávnený si povedať, že neschopnosť výraznejšieho svalového nárastu (napriek tvrdému tréningu a dostatku potrebných živín) je ovplyvnená do istej miery genetikou.

Aby som ťa príliš nedemotivovala, musím vysloviť staré dobré ALE. Tak ako vždy, aj v tomto prípade sa dá aplikovať. Takže : Aeróbny tréning môže urobiť rýchle svalové vlákna vytrvalejšími, no a silový tréning tie pomalé svalové vlákna silnejšími. Okrem výnimočných prípadov, kedy je narušená miecha, sa úplne nezmenia, no vieme ich funkčnosť ovplyvniť.

To znamená, že síce sused od vedľa 2x týždenne pomôže známym so sťahovaním a už sa na brušku rysujú tehličky, zatiaľ,  čo ty makáš v posilke každý druhý deň. No, keď naozaj makáš a ideš si za svojim, môžeš dosiahnuť rovnaký účinok (,čo sa týka vzhľadu i sily). Bude to namáhavejšie, ak máš predispozične lepšie vybavené pomalé svalové vlákna, no dá sa to.

Zaujímavosť na záver

Nie vždy sú rýchle svalové vlákna pri výbušných športoch výhrou. Bývalý bežec a súčasný fyziológ pôsobiaci v svetoznámom Inštitúte športovej medicíny v Kodani Jesper Andersen spolupracuje so špičkovými športovcami (,od olympijských bežcov až po futbalistov, hrávajúcich v európskej Lige majstrov). Pri svojej investigácii zistil, že najrýchlejší hráči futbalu (FC Kodaň) vypadávajú v dôsledku chronických zranení skôr, než sa dostanú na najvyššiu úroveň. Tvrdí, že paradoxne hráči, ktorí majú veľmi rýchle svaly, nezvládnu toľko tréningu ako ostatní, a je u nich vyššie riziko zranenia hamstringov ako u hráčov, ktorí nedokážu vykonať rovnaký typ výbušného stiahnutia svalu. Tí sa nikdy nezrania. Čo z toho vyplýva? Nie každému športovcovi treba predpisovať rovnaký recept. Pre niektorých je tým správnym receptom menej tréningu.

 

Článok je spracovaním kapitoly o trénovanosti svalov z diela Športový gén (David Epstein).

Niektoré články si môžu prečítať celé len prihlásený užívatelia.

  • Pre zobrazenie kompletného obsahu je potrebné sa prihlásiť.
  • V prípade, že ešte nemáte u nás zriadený používateľský účet, tak sa zaregistrujte.
Kategória: 

Vytvoriť nový účet