Pri tréningu plný energie? Dá sa to!

  • Sharebar

Poznáte to...Sedíte v šatni fitness centra, hodiny ukazujú 17:30, vy máte za sebou náročný deň v práci a pred sebou tréning. Aj keď viete, že po tréningu sa budete cítiť skvelo, a budete si hovoriť ,,ako dobre, že som si nakoniec šiel zacvičiť“, napriek tomu sa nejako neviete nakopnúť. Čo Vás vzpruží? Existuje viac prostriedkov...

Hudba.... Hudba má preukázateľnú schopnosť zvýšiť váš výkon a vytrvalosť. Vedeli ste, že v mnohých súťažiach je dokonca zakázané priniesť si so sebou MP3 prehrávač? Podobne, ako steroidy, alebo iné stimulanty, je považovaná za doping. Hudba dokáže prekryť symptómy spojené s únavou, ako je pálenie na hrudi, a iné, vďaka čomu vnímame únavu až o 10% menej, tvrdí Dr. Costas Karageorhis, odborník vo výskume psychológie športu. Odvedenie pozornosti od únavy Vám pomôže pri športoch vytrvalostného charakteru (beh, bicykel, bežky,...) a nabudenie dosiahnuté počúvaním tvrdšej muziky, bude isto nápomocné pri silových športoch. Hudba totiž stimuluje sympatikus - systém, ktorý pripravuje naše telo na akciu, kedykoľvek, keď čelíme určitej výzve v našom prostredí. Pri výbere hudby ešte pamätajte na to, že váš tep má tendenciu prispôsobiť sa rytmu hudby, ktorú počúvate.

Kofeín.... Jeden z najpopulárnejších stimulantov. Navyše vysoko dostupný – svoju dávku kofeínu môžete získať z kávy, čaju (ideálne zeleného), ale i z rôznych energetických nápojov, či karnitínových nápojov obohatených o kofeín. Táto zázračná látka zvýši Vašu výdrž, podporí celkové prekrvenie a ochráni Vás pred únavou. Veľmi dôležitým efektom je schopnosť kofeínu redukovať kyselinu mliečnu, ktorá vzniká po vyčerpaní svalového glykogénu. ,,Vďaka“ nej cítite nepríjemné pálenie v svaloch. Vo výsledkoch štúdie Univerzity v Illinois (2009) sa hovorí o výraznej redukcii týchto pocitov pálenia pri prijatí 300mg kofeínu tesne pred tréningom. Toto množstvo je však hranica odporúčanej dennej dávky kofeínu, takže ho prosím neprekračujte.

Predtréningové jedlo, ktoré nesklame.... Na to, aby ste sa cítili plný energie, nesmiete ísť cvičiť ani hladný, ale ani napukaný takým spôsobom, že vám vaša tráviaca sústava ešte počas celého trvania tréningu pripomína, čo ste mali. Ideálna predtréningová poživeň je: biely jogurt (nízkotučný) + sušené ovocie. Snažte sa nejesť neskôr, ako 1 až trištvrť-hodinu pred tréningom.

Dostatok tekutín počas tréningu.... Počas silového tréningu by ste mali vypiť 200-300ml vody každých 10-20 minút. Dehydratácia spomaľuje rýchlosť, akou sa žalúdok vyprázdňuje. Nedostatok tekutín sa tiež prejaví v podobe únavy, závratov, suchých úst až bolestí hlavy. Pitný režim v žiadnom prípade nepodceňujte!

Oblečenie.... Nepíšem to kvôli paráde. Oblečenie je dôležitým faktorom ovplyvňujúcim to, ako sa pri športe cítime. A to ako sa cítime, má zas vplyv na náš výkon. Výber správneho oblečenia závisí od typu športu. Vo všeobecnosti ale potrebujeme mať na sebe priedušný kúsok, ktorý bude odvádzať pot čo najrýchlejšie od tela preč. Druhou vlastnosťou je schopnosť udržania dostatočného množstva tepla (no nie zas priveľkého). Najčastejšie používanými materiálmi s týmito vlastnosťami sú Polyester a Polypropylén. Ak nechcete, aby vás vo fitku mala recepčná, ale i ostatní cvičenci v ,,zuboch´´, bavlnené tričká si radšej odložte na menej ,,potivé“ príležitosti.

Obuv.... hlavná investícia...Uvidíte, že s kvalitnou, pohodlnou funkčnou obuvou sa Vám bude ihneď trénovať lepšie a rezkejšie. Pokúste sa prekúsnuť možno aj väčší finančný obnos investovaný do športovej obuvi. Ak sa chystáte behávať, nebehajte v plátenkách, potrebujete špeciálnu bežeckú obuv. Ak holdujete skôr silovým športom, takisto to nepodceňujte. Okrem bezpečnosti je funkčná a kvalitná obuv dôležitým faktorom zdravia vašich kĺbov. Takže dúfam, že nie ste zástancom ,,žabky style“ vo fitku.

Pre rekapituláciu....

Púšťajú slaďáky ? Nasaďte si slúchadlá

***

Kofeín Vás vzpruží

Najlepšie 1 šálka espressa

Predtréningové jedlo ako zdroj energie

Biely jogurt s ovocím

Dostatok tekutín, aby ste neomdleli :-)

200-300 ml každých 10 – 20 min.

Nebojte sa zapotiť – v správnom oblečení to nevadí

Priedušnosť, teplota  (Polyester, polypropylén)

Výskoky na bedňu iba v pevnej obuvi

Funkčnosť, kvalita

***Na záver ešte niekoľko typov na tréningové songy :

Jamie T : Sticks 'n' Stones

Daft Punk – Harder, Better, Faster, Stronger

Kanye West – Stronger

The Chemical Brothers – Galvanize

Far East Movement Ft. The Cataracs & Dev – Like A G6 

Survivor – Eye Of The Tiger

DMX — X Gon Give It To Ya

Black Eyed Peas – Pump it

Black Eyed Peas – Boom Boom Pow

Fergie – Little party never killed nobody

Pendulum – Painkiller

Empire of the sun – Walking on the dream

Niektoré články si môžu prečítať celé len prihlásený užívatelia.

  • Pre zobrazenie kompletného obsahu je potrebné sa prihlásiť.
  • V prípade, že ešte nemáte u nás zriadený používateľský účet, tak sa zaregistrujte.
Kategória: 

Vytvoriť nový účet