Stratený vo fitku?

  • Sharebar

Ako vyzerá Váš bežný tréning? V posilňovni často vidíme cvičencov, ktorí sú doslova stratení medzi kopou náradia, strojov, trenažérov a žineniek. Váhavo vychádzajú zo šatne a nevedia kam zavítať skôr, a tak sa radšej odpália niekam do rohu miestnosti, kde je ich najmenej vidieť a tam odcvičia celý tréning iba s niekoľkými jednoručkami. Alebo vyskočia na bežiaci pás a keď ich po pol hodinke omrzí, vymenia ho za rotoped. Ak si nemôžte dovoliť trénera, a tak sú Vaše vedomosti o cvičení zostavené iba z toho, čo ste si načítali na internete alebo v časopisoch, možno Vám pomôže zopár našich tipov, ako tzv. tréningovú jednotku (1 tréning) koncipovať...

Na úvod rozcvička... Niekoľko minút v kardio zóne (bežkár, rotoped, či bežiaci pás) na rozohriatie...

- a samotné rozhýbanie kĺbov (najlepšie ako deti v škôlke) a strečing svalových partií, ktoré sú skrátené, stuhnuté

Potom hlavná časť tréningu... tá sa riadi tiež istými zákonitosťami.... :

- Ak cvičíte na série, tak začínajte väčšími svalovými partiami (chrbát, nohy, prsia) a postupujte k precvičeniu menších svalových partií (ramená, biceps, triceps, predlaktia)

- Ak cvičíte kruhový tréning, dobre si rozmyslite, či je na to vhodná doba (v čase najväčšej vyťaženosti posilňovne si pravdepodobne nebudete môcť dovoliť blokovať niekoľko strojov naraz). Preto kruhový tréning plánujte skôr na víkendy, dopoľudňajšie hodiny, alebo tesne pred záverečnou

- Postupujte od zložitejších a technicky náročných cvikov k tým menej náročným (napr. veslovanie v predklone s veľkou činkou skôr než sťahovanie kladky)

                 - od zložených pohybov k izolovaným (mŕtvy ťah na začiatok, predkopávanie až neskôr)

                 - od nestabilných polôh k stabilným (drepy na obrátenom bosu skôr než zakopávanie na stroji)

                - od cvikov s jednoručkami a rôznymi pomôckami po cviky na strojoch

                - dostatok tekutín počas celého tréningu (pite aspoň každých 10 minút ak nie častejšie)

Na záver tréningu...

- kardio-aktivita na trenažéri (beh, rýchla chôdza, bežkovanie na elipticale, či rotoped) - dĺžka závisí od Vášho tréningového cieľa (ak chudnete - pobudnite dlhšie, ak naberáte svaly - stačí pár minút, alebo ešte lepšie oddeliť kardio od posilňovacieho tréningu)

- bez strečingu do šatne vstup zakázaný (vyhnete sa tak skráteniu svalstva, a docielite zlepšenie pohyblivosti)

Tieto princípy nie sú zložité, vo všeobecnosti rešpektujú zásadu, že cviky, na ktoré potrebujeme vynaložiť viac energie a námahy, budeme precvičovať ako prvé, a až potom to ostatné. Bezcieľnemu blúdeniu v priestoroch fitka predídete, ak si Váš tréning pripravíte vopred (stačia stručné poznámky na papierik alebo do mobilu). Aby ste sa necítili vo fitku, ako v úplne cudzom prostredí, skúste si nájsť určité miesto, kde si odložíte veci (vodu, kľúč od šatne, prípadne iné maličkosti) - a stále sa tam môžte vrátiť.

Niektoré články si môžu prečítať celé len prihlásený užívatelia.

  • Pre zobrazenie kompletného obsahu je potrebné sa prihlásiť.
  • V prípade, že ešte nemáte u nás zriadený používateľský účet, tak sa zaregistrujte.
Kategória: 

Vytvoriť nový účet