Výhody kardio tréningu

  • Sharebar

Kardio tréning – toto súhrnné pomenovanie sa používa pre športové aktivity, pri ktorých sa zvyšuje naša tepová frekvencia na dlhšiu dobu a hlavne pri vykonávaní cyklických pohybov kde precvičujeme namiesto jednotlivých svalových partií celé telo naraz. O kardio tréningu hovoríme napríklad, ak ide o beh, rýchlu chôdzu, turistiku, korčuľovanie, bicykel, bežky – a to všetko, či už vo voľnej prírode, alebo na trenažéroch. Nemali by sme opomenúť ani plávanie a rôzne skupinové cvičenia typu aerobik, tae-bo, jumping, či spinning. Nech už je Vaša motivácia k pohybu akákoľvek, verte tomu že správne praktizované kardio sa nikdy nedá považovať za zbytočné.

Aké sú teda výhody kardia?

Napomáha spaľovaniu tukov, chudnutiu
Ak je Vašim cieľom chudnutie, predpokladám, že určite už aj makáte vo fitku. Je naozaj potrebné Váš posilňovací tréning doplniť aj kardio aktivitou. Tuk je známy tým, že k svojmu páleniu potrebuje dostatok kyslíka. Preto,ak chcete pri tréningu páliť tuk, snažte sa udržať v tzv. aeróbnom pásme (,ktoré je vymedzené určtými hodnotami Vášho tepu). Nebudem Vás tu teraz zaťažovať číslami a percentami. Jednoduchá pomôcka – snažte sa udržať také tempo, aby ste zároveň pri ňom i vedeli rozprávať (mierne zadýchanie a potenie).

Bod 1 vedie k vyrysovaniu
Ak posilňujeme, a zároveň chceme aby to bolo vidieť na prvý pohľad, potrebujeme sa zbaviť prebytočného tuku. Ak chcete zároveň zachovať objem svalstva, skúste, ak sa to dá, radšej oddeliť posilňovaciu jednotku tréningu od dlhšieho kardia.

Zlepšuje kondíciu srdcovo – cievneho systému (čím predchádza jeho ochoreniam)
Pamätajte, že Vaše srdce je sval. Sval sa posilňovaním stáva silnejším. Keďže srdce len ťažko položíte na benchpress a dáte mu do rúk činku, musíte na neho ísť inak a inteligentnejšie. Tak šup na bežiaci pás dať mu impulz k práci. Ak ste po zdravotnej stránke tip-top, najefektívnejším zlepšovákom kondície srdcovo – cievnej sústavy bude pre Vás intervalový tréning – so striedavým zvyšovaním intenzity (rýchlosti cvičenia) na hranicu alebo aj nad hranicu aeróbneho pásma a následným znižovaním.

Aeróbna činnosť napomáha dôkladnému prekrveniu celého tela
A tým pádom i dlhodobo zlepšuje zásobenie svalov živinami (čo znamená i lepšiu regeneráciu a rast). Hlavným prejavom pravidelného dlhodobého kardio – tréningu je fyziologické ,,zväčšenie srdca“ – čím sa zvýši množstvo prečerpanej krvi – a tým aj celkové prekysličenie organizmu. Vďaka zvýšeniu prekrvenia svalovej hmoty budú Vaše svaly pracovať efektívnejšie i pri silovom tréningu.

Pred silovým tréningom – napomáha rozohriatiu organizmu
Čím naše telo predpripraví nielen fyzicky ale aj psychicky na záťaž. Rozhýbe a zahreje kĺby, svaly a väzy, čo je veľmi účinná prevencia voči zraneniam.

Po silovom tréningu – napomáha k spracovaniu laktátu a k páleniu tukov
Pozor na dĺžku kardia po silovom tréningu. Mení sa v závislosti od našich tréningových cieľov. Keď naberáme objem, tak si vystačíme iba s krátkym (5min.) kardiom na záver. Ak ale chceme chudnúť, potrebná dĺžka bude o čosi vyššia.

Takže ak kardio s objemovým, silovým, kondičným alebo iným tréningom skombinujeme rozumne, nemôžme tým nič stratiť – práve naopak – bude obrovským prínosom pre naše telo.

V žiadnom prípade ale nesmieme podceniť regeneráciu (nepreháňať dobu i intenzitu tréningu a nezabúdať na dostatočnú výživu). Po tréningu by sme sa mali cítiť príjemne unavení a nie zdevastovaní a ubolení.

 

Niektoré články si môžu prečítať celé len prihlásený užívatelia.

  • Pre zobrazenie kompletného obsahu je potrebné sa prihlásiť.
  • V prípade, že ešte nemáte u nás zriadený používateľský účet, tak sa zaregistrujte.
Kategória: 
Cieľ: 

Vytvoriť nový účet