5 najpopulárnejších diét, na ktoré by ste mali mať svoj názor

  • Sharebar

S postupne rozvíjajúcim sa trhom na poli fitness a zdravého životného štýlu, v regáloch kníhkupectiev, či na rôznych webových stránkach môžeš naraziť na stovky najrôznejších diétnych plánov, či už zameraných na redukciu hmotnosti, alebo odstránenie rôznych zdravotných potiaží. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás vypichli tie v súčastnosti asi najskloňovanejšie....

Paleo diéta

Táto stravovacia koncepcia vychádza zo stravy jaskynného človeka. Eliminuje z jedálnička akékoľvek jedlo, ktoré by naši loviaci predkovia neboli nikdy jedli. Táto diéta povoľuje rôzne druhy mäsa, ryby, morské plody, zeleninu a čerstvé ovocie, rôzne semená, orechy a zdravé oleje. Vylúčené sú mliečne výrobky, obilniny, strukoviny, rafinované cukry a spracované potraviny, polovýrobky. Je založená na predpoklade, že konzumácia stravy bohatej na proteíny, ovocie a zeleninu, ale s nízkym obsahom sacharidov pôsobí preventívne voči obezite, kardiovaskulárnym chorobám, vysokému krvnému tlaku, rakovine a diabetes.

Ketogénna diéta

Táto diéta je bohatá na zdravé tuky, chudobná na sacharidy a adekvátna v príjme proteínov. Tuk je konzumovaný v pomere 4:1 v porovnaní so sacharidmi a proteínmi. Vylúčené sú najmä vysokosacharidové jedlá, ako je pečivo, cestoviny, zelenina a ovocie s vysokým obsahom škrobov. Sacharidy sú telom preferovaný typ zdroja energie a keď ich v jedálničku nie je dostatok, telo sa začne zameriavať na pálenie tuku, ako zdroja energie.

Bezlepková diéta

Bezlepková diéta eliminuje zo stravy akékoľvek jedlo, ktoré obsahuje proteínový complex glutén. Glutén je bohato zastúpený v pšenici, raži, či jačmeni. Táto diéta býva predpisovaná ľuďom, ktorí trpia celiakiou, autoimúnnym ochorením tenkého čreva, ktoré vyvoláva zápalovú reakciu na glutén. Nepriaznivá reakcia sa prejavuje diskomfortom v tráviacom trakte, chronickou zápchou, či hnačkou, únavou, nedostatkom vitamínov v dôsledku neschopnosti absorbovať všetky nevyhnutné živiny. 

‘’Intermittent fasting (Leangains)’’, či striedavé hladovanie

Je to stravovací vzor charakterizovaný striedaním periód hladovania, konzumácie iba vody a nízkokalorických drinkov a nehladovania, teda jedenia. Doposiaľ neexistuje žiadna evidencia toho, že by táto diéta bola benefitom pre zdravie, či prinášala dlhodobé výsledky v podobe krásneho tela, no napriek tomu si nachádza čoraz viac prívržencov, hlavne z praktických a časovách dôvodov.

Eliminačné diéty

Eliminačná diéta odstraňuje z jedálnička len určitú potravinu, alebo skupinu potravín. Tento typ diéty sa zväčša využíva na pomoc pri diagnostike potravinovej alergie, alebo intolerancie. Potom, ako je potravina vylúčená z jedálnička na niekoľko týždňov, až mesiacov, klient je monitorovaný. Ak pôvodné ťažkosti naďalej pretrvávajú, tak pravdepodobne daná potravina, alebo skupina potravín nie je za nich zodpovedná. Po vylúčení istej skupiny potravín z jedálnička, by mala byť špeciálna pozornosť venovaná dostatku vitamínov a minerálov v strave.

Niektoré články si môžu prečítať celé len prihlásený užívatelia.

  • Pre zobrazenie kompletného obsahu je potrebné sa prihlásiť.
  • V prípade, že ešte nemáte u nás zriadený používateľský účet, tak sa zaregistrujte.
Kategória: 
Cieľ: 

Vytvoriť nový účet