Fungovanie na ketónoch, alebo ako schudnúť a zároveň posilniť svoje zdravie

  • Sharebar

Nie všetko čo má v názve slovo diéta, je zamerané iba na pálenie tukov, vyrysovanie svalov, zníženie hmotnosti. I keď ketogénna díeta sa používa ako jedna z tých najuznávanejších a možno i najefektnejších na poli fitness a zdravého životného štýlu, v skutočnosti môže mať ďalekosiahlejšie zdravotné účinky. Klinické štúdie ukazujú, že ketogénna diéta je vhodná na liečbu farmakorezistentnej epilepsie (,ak lieky nezaberajú), schizofrénie a môže dokonca pôsobiť preventívne voči istým druhom rakoviny. Nízkosacharidová diéta sa odporúča, ako nevyhnutná súčasť liečby infekčných ochorení. Pozitívne vplyvy boli zaznamenané pri neurodegeneratívnych ochoreniach – napr. Alzheimerovej chorobe, pri zápalových ochoreniach a cukrovke.

Čo je to ketogénna diéta?

Ketogéna diéta je vysoko tuková diéta s primeraným príjmom bielkovín a veľmi nízkym príjmom cukrov v akejkoľvek forme. 

Ako funguje?

Primárnym zdrojom energie pre telo, sú sacharidy. Tie si premieňa do podoby energie. Bez tejto energie, by nebolo možné sa hýbať, ani myslieť, či akokoľvek telesne ’’fungovať’’. Ak už dostatok cukrov v tele nie je, siahne si po tukoch, z čoho máme samozrejme radosť. :) Ak by ste telo neustále zásobovali cukrom a povedzme, že máte dostatočný výdaj, tak OK, možno by ste nepriberali, ale ani naopak nechudli. Ak potrebujete niečo zhodiť, potrebujete dospieť k páleniu tukových zásob. Vedľajśím produktom metabolizmu tukov, resp. medziproduktom, sú takzvané ketóny. Súčasne vznikajú aj aldehydy, najmä metylglyoxál.

V čom môže skeptik vidieť problém?

Niektorí, by možno mohli namietať, keďže sa kdesi dopočuli o škodlivom efekte ketónov. Pravda je taká, že pri ochorení akým je diabetes, ketóny a aldehydy, môžu vo vysokých koncentráciách poškodzovať cievne steny. Najmä pri neliečenej, alebo klinicky zatiaľ nerozpoznanej forme cukrovky, dochádza k chorobnému stavu, kedy sa hlavným zdrojom energie stávajú ketóny. V tomto prípade, je príčinou zlyhanie tvorby inzulínu a vysoká hladina glukózy v krvi, ktorá ostáva naďalej nevyužitá. Zdravotné riziko predstavuje teda ketoacidóza, kedy pri cukrovke dochádza k extrémnemu nárastu ketolátok v krvi a moči za prítomnosti vysokej hladiny glukózy. Extrémne vysoká hladina ketónov spôsobuje acidózu, zníženie pH krvi.

Dietetická ketóza

Hladiny ketónov pohybujúce sa do hodnôt  5 mmol/l nemajú žiadne zdravotné riziko. K zvýšeniu dochádza, napríklad, automaticky po vynechaní jedla viac ako 6-8 hodín. Štiepenie tukov a tvorba ketónov prevezme funkciu záložného zdroja energie.

Prínos v podobe menšieho pomeru voľných radikálov

V protiklade s prozápalovým a prooxidačným pôsobením metabolických procesov glukózy a glykačných produktov, ketóny pochádzajúce z metabolizmu tukov poskytujú dokonca istý spôsob ochrany mitochondrií, inhibujú tvorbu voľných radikálov a tým chránia bunkové dýchanie.

Prečo vylúčenie cukrov lieči?

Metylglyoxál vznikajúci pri metabolizme tukov, je v skutočnosti telu vlastná látka, ktorá môže posilniť schopnosť zabíjať baktérie a vírusy, ničiť rakovinové bunky. Metylglyoxál navodzuje apoptózu rakovinových buniek. Je známe, že rakovinové bunky majú porušené mechanizmy samozániku - apoptózy a nekontrolovane sa delia. Viaceré experimentálne štúdie potvrdili baktericídne a virocídne účinky zvýšenej hladiny metylglyoxálu.

Má svoje nevýhody, no stojí za to

V dôsledku zníženej hladiny cukru v začiatkoch pravdepodobne budete pociťovať slabosť, či únavu. Rozhodne nezačínajte s ketogénnou diétou týždeň pred štátnicami, či pred dôležitým pohovorom. Keďže hlavným zdrojom energie pre mozog je glukóza, po jej vyčerpaní bude istú dobu organizmu trvať, kým si zvykne. Môžete cítiť nervozitu, podráždenosť, či miernu nesústredenosť, problém s koncentráciou. Je to v poriadku. Po prelomení tohto obdobia, príznaky únavy z pocitu hladu ustúpia a budete sa cítiť dokonca lepšie, s jasnejšou a rýchlejšou mysľou.

Niektoré články si môžu prečítať celé len prihlásený užívatelia.

  • Pre zobrazenie kompletného obsahu je potrebné sa prihlásiť.
  • V prípade, že ešte nemáte u nás zriadený používateľský účet, tak sa zaregistrujte.
Kategória: 
Cieľ: 

Vytvoriť nový účet