Voda - životodárna sila

  • Sharebar

"Viem, že mám denne vypiť aspoň 1,5 litra vody, ale stále na to zabúdam. Spamätám sa, až keď mám sucho v ústach, alebo ma ukrutne bolí hlava. Vtedy si uvedomím, že som strávil/a pol dňa v práci a celkový príjem tekutín od rána pre mňa znamená šálka kávy." Počujete tieto vety často od svojich známych, alebo ešte horšie, používate ich vy? Chyba! Nesmiete zabúdať. Keď začnete pociťovať smäd, už pred hodinou bolo neskoro.

Ako nezabúdať?

Súčasťou každej miestnosti, v ktorej sa počas dňa ‘’’vyskytujete’’, je džbán vody. Čo najobjemnejší, pokiaľ je to možné. Pred spaním džbán doplníme a ráno váš pohľad ihneď spočinie na predpripravenom džbáne. Nie je nič príjemnejšie, ako vychutnať si vodu tesne po prebudení. Ihneď to nakopne. Napríklad, počas telekonferencie v práci si prázdne chvíľky vypĺňajte dopĺňaním tekutín. Takto sa jednoducho nemôže stať, že zabudnete. Intenzívne športujete a o to viac je príjem tekutín dôležitý. Prečo?

Voda je základná živina. Tekutiny v tele tvoria silný prúd prechádzajúci tepnami, žilami a kapilárami, ktorý dodáva bunkám živiny a odplavuje produkty metabolizmu. Len si predstavte ten odpad bez nich. Molekuly vody nielenže vypĺňajú priestor medzi bunkami, ale podieľajú sa na štruktúre makromolekúl, ako napríklad proteínov či glykogénu.
U dospelých jedincov voda tvorí okolo 60% telesnej hmotnosti. Slúži ako rozpúšťadlo pre vitamíny, minerály, aminokyseliny, glukózu a ďalšie látky. Odplavuje odpadové produkty metabolizmu, čím nás ‘’prečisťuje’’.

Ako sa prejavuje, že pijemte dostatok tekutín?

Nie ste v tepelnom strese

Vedeli ste, že až 75% telom vyprodukovanej energie pre tréning sa uvoľňuje v podobe tepla? Teplo, ktoré vzniká, sa prejaví zahriatím. Potíte sa preto, aby si sa ochladil. Bez dostatku tekutín, by to ale nešlo.

Efektívne chudnete, spaľujete nadbytočné tuky

Možno ste ani netušili, aká dôležitá je pečeň pre mobilizáciu uloženého tuku. Je zbytočne zaneprázdnená, ak sa na ňu ľadviny musia obracať o pomoc v prípade, že pri vylučovaní odpadových produktov z tela im bráni nedostatok vody. Akonáhle pečeň dostane od ľadvín tento signál, odhodí všetko bokom (a teda aj záujem o zveľadenie vášho štíhlučkého pásu) a uteká na pomoc obličkám. A navyše, ako sa hovorí, hlad je preoblečený smäd. Tekutiny napomáhajú znížiť pocity hladu. Tým nechceme povedať, že máte začať žiť z vody, len prehodnoťte, či jej máte naozaj dostatok. Ak ste navyše na vysokoproteínovej strave, voda vám pomôže odplaviť z tela amoniak (vedľajśí produkt metabolizmu bielkovín), čím sa vyhnete spýtavým pohľadom lekára po pečeňových testoch.

Ste silnejší

Ak je vašim cieľom nárast svalovej hmoty, obzvlášť veľkú pozornosť by ste mali venovať hydratácii svalových buniek. Tie sú často veľmi smädné. Svalová kontrakcia je výsledkom výmeny elektrolytov (draslík, sodík, horčík, vápnik, chlór) rozpustených vo vode, medzi nervami a membránou svalových buniek. Ak sa teda pýtate, prečo ste práve dnes nedosiahli efekt napumpovania svalov, možno by ste mali porozmýšľať, či aj dnes bol váš džbán s vodou plný.

Nebolia vás kĺby

V styčnej ploche kĺbov sa nachádza synoviálna tekutina, ktorej tvorbu ovplyvňuje i voda. V prípade nedostatku tekutín je ochrana kĺbov oveľa slabšia, a tak môže dôjsť k zraneniam. Okrem okamžitej sťažnosti smerovanej k ortpédovi, by ste sa mohli zamyslieť aj nad tým, koľko vody denne vypijete.

Myslí vám to, pri práci nezaspávate

Ani gynko nepomáha? Že jarná únava? Môže, ale nemusí byť. V istej štúdii zameranej na schopnosť podávania mentálneho výkonu bolo zistené, že strata tekutín iba o 2% telesnej hmotnosti vyvoláva až 20% - né zhoršenie matematických schopností, krátkodobej pamäti a zrakovej percepcie. Takže možno to predsa len nebude vekom :)

Cítite sa zdravo

Už Hippokrates vedel, že zvýšením príjmu vody sa zvyšuje produkcia moču a tým znižuje riziko vzniku obličkových kameňov. Okrem močového ústrojenstva, môže byť nedostatočný príjem tekutín rizikovým faktorom pre vznik určitých druhov rakoviny, či poškodenie jednej zo srdcových prepážok (kontrolujúcej prietok krvi medzi srdcovými komorami).

 

Ako spoznáte, že prihorieva?

  • Medzi včasné príznaky patrí únava, strata chuti do jedla, začervenalá koža, závrate, rozhorúčenie, tmavý moč, suchý kašel, pálenie v žalúdku, bolesti hlavy a sucho v ústach.
  • Medzi neskoré príznaky patria ťažkosti s prehĺtaním, zakopávanie, zhoršená koordinácia pohybov, zoschnutá vráskavá koža, prepadnuté oči, bolestivé močenie, zhoršnie citlivosti kože, svalové spazmy až delírium.

 

Koľko je dosť vody?

Denná potreba tekutín je 2-3 litre plus množstvo, ktoré potrebujete k vykrytiu strát v priebehu tréningu / nadmerného potenia počas horúčavy. Za 1 hodinu tréningu strácate cca 1 l vody v závislosti od toho, koľko meriate, vážite a ako sa potíte.

 

Takže nezabúdajte – džbán, či fľaša vody prichystaná na stole, sa vám bude v priebehu dňa priam ponúkať, a takto nikdy nezabudnete na svoju základnú potrebu, ktorou je prijímanie tekutín.

 

Pri písaní tohto článku som čerpala z publikácie Fitness výživa od Susan Kleiner (2010, Grada).

Niektoré články si môžu prečítať celé len prihlásený užívatelia.

  • Pre zobrazenie kompletného obsahu je potrebné sa prihlásiť.
  • V prípade, že ešte nemáte u nás zriadený používateľský účet, tak sa zaregistrujte.
Kategória: 
Cieľ: 

Vytvoriť nový účet