Zázračný kokosový olej

 • Sharebar

Zničené vlasy bez života, suchá pleť, začínajúce vrásky, zožltnuté zuby, pach z úst, zápaly po poranení. Ak vás trápi aspoň niečo z uvedeného, máme tu prírodné, finančne nenáročné riešenie. Tento univerzálny ‘’všeliek’’ z kokosu, má preukázateľné účinky pôsobiac ‘’z vonku’’. Na druhej strane, kokosový olej - ako potravina, sa nemôže pýšiť, až tak dobrou povesťou. Pre svoj vysoký obsah nasýtených mastných kyselín, môže mať jeho častá konzumácia škodlivé účinky na srdcovocievnu sústavu. Ako vysvetlil lekár Dariush Mozaffarian z Harvardskej lekárskej univerzity, v skutočnosti nie je úplne jasné, ako kokosový olej pôsobí na hladinu cholesterolu. Niektoré štúdie ukázali, že ju zvyšuje. Samozrejme, je to kalorická bomba, takže ak si neviete túto prísadu v jedle odpustiť, v  konzumujte ho len v minimálnych množstvách. Odborníčka na výživu Penny Kris-Etherton vysvetľuje, že kokosový olej - ako potravina je lepší ako maslo, či trans-tuky, no ona by pred ním uprednostnila rastlinný olej. V skratke - kokosový olej ako nasýtený tuk treba konzumovať s rozumom. Neznamená to, že telo tuky nepotrebuje, naopak, sú veľmi dôležité, ale v malom množstve, čo obzvlásť platí pri nasýtených mastných kyselinách.

Nebuďme ale negativisti, a poďme na zázračné – blahodárne účinky kokosového oleja.
 • Vláčna pokožka – Ak vás trápi suchá pleť, tak si kokosový olej obľúbite. Kokosový olej má hydratujúce účinky a predchádza odlupovaniu kože. Je malá pravdepodobnosť vzniku alergií. Takže nabudúce namiesto návštevy lekárne (za účelom kúpy SuperHydratačného krému hodného 40 eur), si to namierte do potravín (400 ml balenie sa dá kúpiť za približne 7 eur, a vydrží dlho). Ak sa používa po opaľovaní, nielen dodá pokožke krásny odtieň, ale i výrazne predlži opálenie. Ale pozor na oblčenie, olej sa odstraňuje ťažko!
   
 • Omladená pleť – Kokosový olej obsahuje antioxidanty, ktoré chránia telo pred pôsobením voľných radikálov. Taktiež má antibakteriálne vlastnosti, ktoré napomôžu hojeniu pokožky. Proti pôsobeniu voľných radikálov je potrebná konzumácia, no lokálne tento olej pôsobí svojou hojivou a regeneračnou silou. Nepochybne napomáha pleť udržať zdravšou a pomáha predchádzať prejavom začínajúcich vrások.
   
 • Čerstvý dych – Ak máte problémy so zlým dychom, aj napriek dobrej ústnej hygiene, môžete skúsiť výplach kokosovým olejom. Nie je to síce nič príjemné, ale účinné. Olej je potrebné podržať v ústach 15-20 sekúnd.
   
 • Biele zuby – Antibakteriálne a ‘’dezinfekčné účinky’’ kokosového oleja napomôžu k zachovaniu bielosti zubov.
   
 • Lesklé vlasy – V Indii sa kokosový olej používa, ako bežná náhrada za kondicionér. Zabraňuje, aby vlasy prichádzali o bielkoviny, podporuje rast a predchádza tvorbe lupín. Vďaka nemu budú vlasy zdravé a lesklé.
   
 • Zdravie ako rybička – Kokosový olej taktiež podporuje imunitný systém. Posilňuje ho za pomoci antimikrobiálnych lipidov, kyseliny laurovej a kaprylovej, ktoré majú silné antimykotické, antivírusové a antibakteriálne účinky. Ľudské telo premieňa kyselinu laurovú na takzvaný monolaurín. Výskumy ukazujú, že táto látka má schopnosť bojovať proti vírusom a baktériám, ktoré spôsobujú choroby, ako herpes, chrípka a dokonca HIV. Kokosový olej napomáha ničiť baktérie, ako sú lystéria monocytogenes (-baktéria spôsobujúca chorobu listeriózu, ktorá sa na človeka prenáša pri priamom styku s chorými zvieratami), či helikobaktér pylori.
Na predajných pultoch ho môžete nájsť v rôznych podobách:
 • Poctivý (‘’pure’’) kokosový olej: Je vyrobený zo sušených kokosových jadier, ktoré sú známe pod pojmom kopra. Je neopracovaný, nerafinovaný, bez akýchkoľvek aditív.
 • Panenský kokosový olej: Je derivovaný z kokosového mlieka, procesmi ako je fermentácia, odstreďovanie, alebo pôsobenie enzýmov. Dôraz je kladený na používanie minima tepelného pôsobenia.
 • Extra panenský kokosový olej: Vzniká podobným spôsobom ako panenský, avšak väčší dôraz je kladený na lisovanie za studena. Je nepochybne najchutnejší a najvoňavejší zo všetkých druhov.
 • Rafinovaný kokosový olej: Niekedy je známy i pod skratkou ‘’RBD’’ – rafinovaný, bielený, deodorizovaný. Je získavaný mechanickými a chemickými spôsobmi rafinácie, bielenia  adeodorizovania surového kokosového oleja, čím sa získava čistý, bezfarebný, olej bez vône, ktorý v závere obsahuje iba tuk (nasýtené mastné kyseliny) a žiadne iné elementy (,ako napríklad proteíny).
 • Organický kokosový olej : Tento druh kokosového oleja, je získavaný z kokosových paliem vyrastajúcich iba za pomoci organického hnojiva a žiadnych syntetických hnojív, či insekticídov. Nájdete ho väčšinou v panenskej, alebo extra-panenskej podobe.

Niektoré články si môžu prečítať celé len prihlásený užívatelia.

 • Pre zobrazenie kompletného obsahu je potrebné sa prihlásiť.
 • V prípade, že ešte nemáte u nás zriadený používateľský účet, tak sa zaregistrujte.
Kategória: 
Cieľ: 

Vytvoriť nový účet