Žijeme v dobe jedovej?

  • Sharebar

Hoci žijeme v dobe napredujúcej, dostupnej lekárskej starostlivosti a výsledkov vedeckého bádania na vysokej úrovni, neustále sa v spoločnosti objavujú nové choroby, ktoré sú pre súčasnú medicínu výzvou. Napriek rozšíreným osvetovým kampaniam sa zvyšuje počet ochorení srdca a ciev, ľuďom v rozvinutých krajinách hrozí obezita a cukrovka už od útleho veku. Stretávame sa s čoraz vyšším podielom neplodnosti u mužov či žien, rastie pomer duševných ochorení ako sú depresie, schizofrénie, demencie, či nespavosť.

V súčasnosti sa už stretneme s mnohými názormi, že k spomenutým civilizačným ochoreniam prispieva aj súčasná strava, rôzne konzervanty a iné látky pridávané do potravín, ale i kozmetických výrobkov bežne zdobiacich regále našich obchodov.

V nasledujúcich riadkoch si vypichneme síce iba zlomok z takýchto často využívaných, no škodiacich látok (v prípade zvýšenej konzumácie/použíivania).

Nebezpečný aspartám

V roku 1965 si istý chemik James Schlatter pri hľadaní lieku proti žalúdočným vredom náhodou oblízol palec pokvapkaný tekutinou a na prekvapenie zistil, že daná tekutina má veľmi sladkú chuť. Tak sa začal výskum aspartámu, sladidla chutiaceho až 200-krát sladšie než cukor.

Látku môžme identifikovať pod označením E951 a nebezpečná je najmä pre osoby trpiace fenylketonúriou (vrodená porucha metabolizovania fenylalanínu, ktorú tvorí až 50% látky aspartám). Nahromadenie tejto aminokyseliny v mozgu potom spôsobuje poruchy nálad a správania. Okrem toho, po zahriatí aspartámu na 30 °C vzniká metanol, ktorý poškodzuje očné nervy a môže vyvolať až slepotu. Najmä novorodenci sú v porovnaní s dospelými 4-násobne citlivejší na poškodenie mozgu aspartámom. Okrem spomenutým nepriaznivých dopadov, môže táto látka vyvolať nespavosť, ći poruchy krátkodobej pamäte. Zástancovia aspartámu zas naopak tvrdia, že metanol sa v malom množstve vyskytuje aj v organizme a rovnako v celej rade potravín.

Kde ho nájdeme: väčšina light nápojov, žuvačky, potraviny pre diabetikov, zmrzlina, pudingy, dezerty, dokonca i zubné pasty a farmaceutické výrobky.

Karcinogénne parabény

Kde ich nájdeme: Ethylparaben, Methylparaben a Propylparaben sa používajú na konzerváciu vo väčšine kozmetických prostriedkov.

Ako škodia: napodobňujú estrogény, narušujú hormonálnu reguláciu, sú podozrivé z karcinogenity.

Ftaláty, DPB a DEP

Kde ich nájdeme: laky na nechty, parfémy, toaletné vody.

Ako škodia: Znižujú plodnosť žien i mužov, ohrozujú vývoj plodu.

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate)

Kde ich nájdeme: v 95% šampónov, pien do kúpeľa a v niektorých zubných pastách.

Ako škodia: Dráždia kožu, oči, vyvolávajú svrbenie. Nebezpečné najmä pre pohlavné orgány u malých detí.

PG (Propylene Glycol), PEG (Polyethylene Glykol), EG (Ethylene Glykol)

Kde ich nájdeme: bežná súčasť zvlhčovačov vzduchu a nosičov vôní v olejoch.

Ako škodia:  Môžu vyvolávať dermatitídu a podráždenie kože. Môžu inhibovať delenie a east kožných buniek. Nebezpečenstvo poškodenia pečene a obličiek.

Formaldehyd

Kde ich nájdeme: Lak na nechty

Ako škodia:  Kancerogénny, dráždi sliznice 

Sú teda v kozmetických výrobkoch nebezpečné parabény?

Nebezpečenstvo, ktoré so sebou prináša každodenné používanie deodorantov a antiperspirantov si väčšina žien neuvedomuje. V skutočnosti už existujú e-shopy, či kamenné obchody s prírodnými antiperspirantmi bez pridania rizikových látok. Ak zotrváte pri svojom odskúšanom deodorante, odporúča sa nepoužívať ho tesne po holení podpazušia, aby sa poškodená pokožka najprv zahojila, čím sa znížilo vstrebávanie škodlivých látok lymfatickým systémom v podpazušnej jamke.

 

Vypichli sme len tie najčastejšie, no ak by sme chceli, mohli by sme písať takmer do nekonečna, keďže dnešný trh je priam presýtený prísadami podobnými tým spomenutým. Na podrobnejšie preskúmanie odporúčame knižky Doba Jedová a Doba Jedová 2, od už vyššie spomenutých profesorov.

Pri písaní článku som čerpala z knihy Doba Jedová od autorov prof. RNDr. Anny Struneckej, DrSc. a prof. RNDr. Jířiho Patočku, DrSc. , dlhodobo zaoberajúcicmi sa touto tematikou.

Niektoré články si môžu prečítať celé len prihlásený užívatelia.

  • Pre zobrazenie kompletného obsahu je potrebné sa prihlásiť.
  • V prípade, že ešte nemáte u nás zriadený používateľský účet, tak sa zaregistrujte.
Kategória: 
Cieľ: 

Vytvoriť nový účet